Poród i okres po porodzie   

  Przebieg porodu w szpitalu

  2006.07.19 
  Ocena użytkowników:     (opinii: 68)

  Twoja ocena:  1  2  3  4  5


  Po przyjeździe do szpitala w izbie przyjęć: przyjęcie przez położną i lekarza, który zbada i
  oceni sytuację ginekologiczno-położniczą.
  Czynności położnicze:
  -słuchanie tętna płodu
  -badanie zewnętrzne
  -badanie wewnętrzne
  -mierzenie ciśnienia RR
  -założenie dokumentacji medycznej
  -wykonanie lewatywy (obecnie kobieta nie musi się zgodzić)
  -nie goli się sromu jedynie miejsce nacięcia krocza).

  Następnie położna przekazuje ciężarną na salę porodową, gdzie należy zapoznać pacjentkę z osobą, która przejmie opiekę podczas porodu. Obecności ojca podczas porodu jest jego prawem, które powinno być respektowane przez personel medyczny. Obecność bliskiej osoby wpływa bardzo korzystnie na psychikę kobiety rodzącej, jak również na przebieg porodu i jego czas trwania. Poród powikłany zakończony np. przez cięcie cesarskie mogą nieco ograniczyć obecność ojca podczas porodu.

  Pacjentka ma prawo wiedzieć o sytuacji położniczej. Lekarz lub położna powinni informować pacjentkę o przebiegu porodu (rozwarcie, akcję serca płodu (monitorowanie).

  Pozycje ciała podczas porodu pacjentka ma prawo przyjąć dowolna oczywiście zgodnie z sytuacją położnicza, nie zakłócająca zdrowiu pacjentki i jej dziecku. Jeżeli przebieg porodu jest prawidłowy nie ma powodu, aby w czasie porodu leżała cały czas na łóżku.

  W pierwszym okresie porodu aktywność ruchowa jest wskazana przyczynia się do nasilenia czynności skurczowej macicy. Łatwiej obniża się część przodująca płodu w kanale rodnym (szybsze rozwieranie). Może to być chodzenie, zmiany pozycji ciała, leżenie zawsze na boku, unikanie leżenia na wznak. Jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych może wybrać sobie najwygodniejszą pozycję w jakiej będzie rodziła. Niektóre sale porodowe są wyposażone w odpowiedni sprzęt. Mogą to być pozycje:
  - na wznak (klasyczna)
  - kuczna
  - w klęku podpartym
  - poród w wodzie.

  Po porodzie matka jest z dzieckiem; ma prawo wiedzieć, jaki jest stan zdrowia dziecka, jakie ma wykonywane badania oraz wykonywane wszelkie czynności lecznicze i pielęgnacyjne. Może przy nich uczestniczyć, asystować. Rodzice mają prawo do informacji o stanie zdrowia, mąż o stanie zdrowia żony.


   Wasze komentarze i uwagi
  Monia
  2009.08.26 15:43
  !!!???
  2008.09.30 13:35
  anna
  2008.01.15 10:40
  monika
  2007.02.28 08:26
  lubie z facetem byc w pracy  Copyright by Infoweb
  Linki sponsorowane